Dlaczego serwisowanie gaśnic ma duże znaczenie?
Gaśnice stanowią podstawowe wyposażenie przeciwpożarowe pozwalające na błyskawiczne podjęcie skutecznych działań gaśniczych w momencie, gdy ogień jeszcze się nie rozprzestrzenił i może być stosunkowo łatwy do opanowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiednie gaśnice powinny się znaleźć w zdecydowanej większości budynków użytkowych. Wielką zaletą gaśnic jest ich poręczność oraz niewielka masa w odniesieniu do zgromadzonego zapasu środka gaśniczego, a także proste reguły użycia. Nie należy jednak zapominać, że sprzęt, który nie był objęty serwisem gaśnic, może odmówić posłuszeństwa. Przekonajmy się, jakie są zasady poddawania gaśnic przeglądom i zobaczmy, co się w ich ramach sprawdza.
Kiedy trzeba dokonać przeglądu gaśnic?
Zasadą dotyczącą wykonywania przeglądów wszystkich urządzeń gaśniczych jest stosowanie się do wskazań producenta w tym zakresie. Jeżeli nie zdecyduje on inaczej, to zgodnie z przepisami gaśnice muszą poddawane tzw. konserwacji podstawowej przynajmniej raz w roku. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędne będą tzw. konserwacje rozszerzone, przeprowadzane w dłuższych przedziałach czasowych. Jej szczegóły zależą od typu urządzeń – gdy chodzi o popularne gaśnice proszkowe, to konserwacja rozszerzona będzie potrzebna co 5 lat, podobnie jak w urządzeniach wodnych i pianowych, z wyjątkiem gaśnic proszkowych pierwotnie uszczelnionych, dla których okres ten wynosi 15 lat. Co 10 lat wymagany jest też remont i ponowne napełnienie środkiem gaśniczym.
Co robi się podczas przeglądu?
Zakres prac jest uzależniony od rodzaju przeglądu. Przy konserwacji podstawowej sprawdza się zabezpieczenia, uszczelnienia i stan zbiornika, a także urządzenie wyzwalające. Przy konserwacji rozszerzonej m.in. wykonuje się próbę rozładowania czy stopień zużycia gwintów.